SKU BSL-LFPB320WB5K
NovaLux 320W LED High Bay Light, 1000W MH Replacement, 41600 Lumens, 5000K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
DLC Listed
UL Certified
  • Direct replacement for a 1000W metal halide fixture.
  • Ideal installation height is between 45 feet and 50 feet for the best illumination.
  • Eco-friendly with no mercury, UV, or IR radiation emission.
  • Operating temperature is between 49°F to 122°F.
DLC Listed
UL Certified
NovaLux LFPB320WB5K Description
Product Specifications
Part NumberLFPB320WB5K, BSL-LFPB320WB5K
Beam Angle120
CertificateDLC Listed, UL Certified
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
CRI70
Life Hours50000
Lumens41000 lm
Maximum Voltage100V-300V
Sealed BatteryNo
Warranty5 Yr
Wattage320W
Wattage Equivalent800W MH
Product Dimensions22-in X 8-in X 13.50-in
Weight19.84-lb
Prop65
Product Specifications
Beam Angle120
Color / FinishBlack
Color Temperature5000K
CRI70
Life Hours50000
Lumens41000 lm
Maximum Voltage100V-300V
Sealed BatteryNo
Warranty5 Yr
Wattage320W
Wattage Equivalent800W MH