SKU STP-ADRR0351C24SW
Stelpro 3000W Dragon Ceiling Fan Heater w/ 24V Control, 250 CFM, 10238 BTU/H, 480V, Soft White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 3000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 480V, Soft White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, Soft White color finish.
  • 480V, 3000W, 10238 BTU/H.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0351C24SW Description
  • 480V, 3000W, 10238 BTU/H.
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0351C24SW
Product Specifications
Part NumberADRR0351C24SW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Power10238 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage3000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight32.50-lb
UPC626296331668
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R SOFT WHITE 24V 3000W 480V
Prop65
Maximum Voltage
480V
sku STP-ADRR0351C24SW
Free Shipping
  • 480V, 3000W, 10238 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0351C24SW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
MaterialSteel
Maximum Voltage480V
Power10238 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage3000W
Weight32.50-lb
UPC626296331668
Manufacturer Description