SKU QMK-CDF547SE
Qmark's 2kW-5kW surface downflow ceiling heater is rated for 277V installation and designed for commercial spaces that need unobtrusive comfort. This heater delivers powerful warmth to your space. Shop more heaters at HomElectrical today!
Qmark Heater 2kW-4kW Downflow Ceiling Heater, Surface, 300 CFM, 1 Ph, 277V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Heater section and surface enclosure included.
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 6,800 BTU/H / 10,200 BTU/H / 13,700 BTU/H.
  • 7.2 / 10.8 / 14.4 Amps.
  • 277V.
  • 1 Phase.
  • 300 CFM.
  • Mounts in T-Bar or permanent ceiling with trim ring.
  • 208V & 240V heaters can be field converted from single- to three-phase operation.
  • 5000W heater can be field-converted to 3800W or 2500W.
  • 4000W heater can be field-converted to 3000W or 2000W.
  • cUL/UL Listed.
Qmark Heater CDF547SE Accessories
Qmark Heater CDF547SE Description
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 7.2 / 10.8 / 14.4 Amps.
  • 277V.
  • 1 Phase.
  • 300 CFM.
Wattage
4000W
sku QMK-CDF547SE
Free Shipping
Ships between 05/19/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberCDF547SE
Color / FinishNavajo White (Off-White)
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage14.4 Amp
Maximum Voltage277V
Warranty5 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions16.50-in X 20-in X 5.75-in
Weight37.00-lb
UPC685360152752
Manufacturer Description
547A AND SEB COMBO
Prop65
Wattage
4000W
sku QMK-CDF547SE
Free Shipping
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 277V.
Product Specifications
Part NumberCDF547SE
Electrical Phase1 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage14.4 Amp
Maximum Voltage277V
Warranty5 Yr
Wattage4000W
Weight37.00-lb
UPC685360152752
Manufacturer Description
547A AND SEB COMBO