SKU QMK-CDF548SE
Qmark's 2kW-4kW surface downflow ceiling heater is rated for 208V installation and designed for commercial spaces that need unobtrusive comfort. This heater delivers powerful warmth to your space. Shop more heaters at HomElectrical today!
Qmark Heater 2kW-4kW Downflow Ceiling Heater, Surface, 300 CFM, 1-3 Ph, 208V, Navajo White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Heater section and Surface enclosure included for complete unit.
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 6,800 BTU/H / 10,200 BTU/H / 13,700 BTU/H.
  • 9.6 / 14.2 / 19.2 Amps.
  • 208V.
  • 1-3 Phase.
  • 300 CFM.
  • Mounts in T-Bar or permanent ceiling with trim ring.
  • 208V & 240V heaters can be field converted from single- to three-phase operation.
  • 5000W heater can be field-converted to 3800W or 2500W.
  • 4000W heater can be field-converted to 3000W or 2000W.
  • BMS-compatible with use of relays.
  • Three adjustable airflow patterns from 14-ft ceilings: wide, narrow or asymmetrical patterns.
  • 5 Year Limited Warranty.
  • cUL/UL Listed.
Qmark Heater CDF548SE Accessories
Qmark Heater CDF548SE Description
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 9.6 / 14.2 / 19.2 Amps.
  • 208V.
  • 1-3 Phase.
  • 300 CFM.
  • 5 Year Limited Warranty.
Wattage
4000W
sku QMK-CDF548SE
Free Shipping
Ships between 05/19/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberCDF548SE
Air Flow (CFM)300
CertificatecUL/UL Listed
Electrical Phase1-3 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage19.2 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage4000W
Product Dimensions16.50-in X 20-in X 5.75-in
Weight37.00-lb
UPC685360152776
Manufacturer Description
548A AND SEA COMBO
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Wattage
4000W
sku QMK-CDF548SE
Free Shipping
  • 2kW/ 3kW / 4kW.
  • 208V.
Product Specifications
Part NumberCDF548SE
Air Flow (CFM)300
CertificatecUL/UL Listed
Electrical Phase1-3 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage19.2 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage4000W
Weight37.00-lb
UPC685360152776
Manufacturer Description
548A AND SEA COMBO