SKU KNG-LPWA1227CB3CT24G
King Electric's silver 2750W wall heater with disconnect and 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs and rated for 120V installation. Shop at HomElectrical today!
King Electric 2750W Electric Wall Heater w/ Disconnect & 24V Control, 120V, Silver
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Silver.
  • 1250W / 1500W / 1750W / 2000W / 2750W.
  • 120V.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA1227-CB3-CT24-G Description
  • Color: Silver.
  • 120V.
Color / Finish
Silver
sku KNG-LPWA1227CB3CT24G
Product Specifications
Part NumberLPWA1227-CB3-CT24-G, LPWA1227-CB3-CT24-SN
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishSilver
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Weight24.00-lb
UPC093319330500
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 120V 2750W W/ CB3 & CT24, SILVER
Prop65
Color / Finish
Silver
sku KNG-LPWA1227CB3CT24G
  • 120V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishSilver
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Weight24.00-lb
UPC093319330500
Manufacturer Description