SKU KNG-LPWA1227SCB3CT24W
King Electric's white 2750W heater with surface can, disconnect & 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs & rated for 120V installation. Shop HomElectrical now!
King Electric 2750W Electric Wall Heater w/ Can, Disconnect & 24V Control, 120V, WHT
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: White.
  • 1250W / 1500W / 1750W / 2000W / 2750W.
  • 120V.
  • Surface Can.
  • 30 Amp Double Pole Circuit Breaker / Disconnect.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA1227-S-CB3-CT24-W Description
  • Color: White.
  • 120V.
  • Surface Can.
Color / Finish
White
sku KNG-LPWA1227SCB3CT24W
Product Specifications
Part NumberLPWA1227-S-CB3-CT24-W
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Weight24.00-lb
UPC093319330685
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 120V 2750W W/ SURFACE CAN, CB3 & CT24, WHITE
Prop65
Color / Finish
White
sku KNG-LPWA1227SCB3CT24W
  • 120V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishWhite
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Weight24.00-lb
UPC093319330685
Manufacturer Description