SKU KNG-LPWA1227SCT24BZ
King Electric's bronze 2750W heater with surface can & 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs & rated for 120V installation. Shop HomElectrical now!
King Electric 2750W Electric Heater w/ Wall Can & 24V Control, 120V, Bronze
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Bronze.
  • 1250W / 1500W / 1750W / 2000W / 2750W.
  • 120V.
  • 22.9 Amp.
  • Up to 275 Square Feet.
  • Surface Can.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Architectural design.
  • Original Pic-A-Watt element.
  • Multiple wattage options, to tailor to a rooms specific heating requirements.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • Extruded aluminum grill.
  • Patented smart limit protection.
  • Long life unit bearing motor.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA1227-S-CT24-BZ Description
  • Color: Bronze.
  • 120V.
  • 22.9 Amp.
  • Up to 275 Square Feet.
  • Surface Can.
  • Architectural design.
  • Original Pic-A-Watt element.
  • Extruded aluminum grill.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
Color / Finish
Bronze
sku KNG-LPWA1227SCT24BZ
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part NumberLPWA1227-S-CT24-BZ, LPWA1227-S-CT24-OB
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBronze
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Product Dimensions20.63-in X 12.69-in X 3.81-in
Weight24.00-lb
UPC093319330784
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 120V 2750W W/ SURFACE CAN, CT24, BRONZE
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
Bronze
sku KNG-LPWA1227SCT24BZ
Free Shipping
In Stock-
  • 120V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBronze
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Warranty5 Yr
Weight24.00-lb
UPC093319330784
Manufacturer Description