SKU KNG-LPWA1227SCT24B
King Electric's black 2750W heater with surface can & 24V control has King's exclusive Pic-A-Watt element which allows you to choose from a range of wattages to suit your heating needs & rated for 120V installation. Shop HomElectrical now!
King Electric 2750W Electric Heater w/ Wall Can & 24V Control, 120V, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Color: Black.
  • 1250W / 1500W / 1750W / 2000W / 2750W.
  • 120V.
  • Surface Can.
  • Transformer that converts 208, 240, 277V to 24V Remote Thermostat Control.
  • Tamper resistant 3 position switch: Fan/Heat/Off.
  • cUL/UL Listed.
King Electric LPWA1227-S-CT24-B Description
  • Color: Black.
  • 120V.
  • Surface Can.
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA1227SCT24B
Product Specifications
Part NumberLPWA1227-S-CT24-B, LPWA1227-S-CT24-SB
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Weight24.00-lb
UPC093319330906
Manufacturer Description
LPWA LG ARCH 120V 2750W W/ SURFACE CAN, CT24, BLACK
Prop65
Color / Finish
Black
sku KNG-LPWA1227SCT24B
  • 120V.
Product Specifications
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Voltage120V
Weight24.00-lb
UPC093319330906
Manufacturer Description