
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
| Part Number | LED25PAR38/HO/DIM/830/FL40/W, 74796 |
| Beam Angle | 40 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star, RoHS Compliant, UL Classified, Wet Location |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 2650 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Wattage | 25W |
| Wattage Equivalent | 250W Hal. |
| Product Dimensions | 4.72-in X 4.72-in X 5.07-in |
| Diameter | 4.72-in |
| Weight | 1.50-lb |
| UPC | 046135747960 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer

| Part Number | LED25PAR38/HO/DIM/830/FL40/W, 74796 |
| Beam Angle | 40 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star, RoHS Compliant, UL Classified, Wet Location |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 2650 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Wattage | 25W |
| Wattage Equivalent | 250W Hal. |
| Product Dimensions | 4.72-in X 4.72-in X 5.07-in |
| Diameter | 4.72-in |
| Weight | 1.50-lb |
| UPC | 046135747960 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter