SKU QMK-CDF558RE
Qmark's 2.5kW-5kW recessed downflow ceiling heater is rated for 208V installation and designed for commercial spaces that need unobtrusive comfort. This heater delivers powerful warmth to your space. Shop more heaters at HomElectrical today!
Qmark Heater 2.5kW-5kW Downflow Ceiling Heater, Recessed, 300 CFM, 1-3 Ph, 208V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Heater section and recessed enclosure.
  • 2.5kW/ 3.8kW / 5kW.
  • 8,500 BTU/H / 13,000 BTU/H / 17,100 BTU/H.
  • 12 / 18.3 / 24 Amps.
  • 208V.
  • 1-3 Phase.
  • 300 CFM.
  • Mounts in T-Bar or permanent ceiling with trim ring.
  • 208V & 240V heaters can be field converted from single- to three-phase operation.
  • 5000W heater can be field-converted to 3800W or 2500W.
  • 4000W heater can be field-converted to 3000W or 2000W.
  • cUL/UL Listed.
Qmark Heater CDF558RE Accessories
Qmark Heater CDF558RE Description
  • 2.5kW/ 3.8kW / 5kW.
  • 12 / 18.3 / 24 Amps.
  • 208V.
  • 1-3 Phase.
  • 300 CFM.
Wattage
5000W
sku QMK-CDF558RE
Free Shipping
Ships between 05/20/2026 - 06/02/2026
Product Specifications
Part NumberCDF558RE
Color / FinishNavajo White (Off-White)
Electrical Phase1-3 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage24 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage5000W
Product Dimensions23.75-in X 23.75-in X 7-in
Weight45.00-lb
UPC685360152820
Manufacturer Description
558A AND REB COMBO
Prop65
Wattage
5000W
sku QMK-CDF558RE
Free Shipping
  • 2.5kW/ 3.8kW / 5kW.
  • 208V.
Product Specifications
Part NumberCDF558RE
Electrical Phase1-3 Ph
Heating TechnologyFan-Forced
Maximum Amperage24 Amp
Maximum Voltage208V
Warranty5 Yr
Wattage5000W
Weight45.00-lb
UPC685360152820
Manufacturer Description
558A AND REB COMBO