SKU KNG-PX2417HRC
King Electric's 1500W designer wall heater without grill is rated for 208V/240V installation and delivers nearly 100% efficient electric heat, perfect for large living areas yet whisper quiet enough for bedrooms. Shop HomElectrical now!
King Electric 250W/1750W Designer Wall Heater (No Grill), 225 Sq Ft, 208V/240V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Without Grill
  • Heatbox Interior & Recessed Wall Can.
  • 250W / 500W / 750W / 1000W / 1250W / 1500W / 1750W.
  • 7.3 Amp.
  • 208V/240V.
  • Modern design that redefines comfort.
  • Whisper quiet squirrel cage blower.
  • Compatible with built-in or remote Thermostats.
  • Zonal heating systems save money.
  • cUL/UL Listed.
King Electric PX2417-HRC Description
  • Without Grill
  • 7.3 Amp.
  • 208V/240V.
  • Made in the USA.
  • 5 Year Limited Warranty.
Maximum Voltage
208V/240V
sku KNG-PX2417HRC
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/18/2026 - 05/19/2026
Product Specifications
Part NumberPX2417-HRC
Maximum Amperage7.3 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage1750W
Product Dimensions8.38-in X 14.63-in X 3.75-in
Weight10.40-lb
UPC093319326909
Manufacturer Description
PX 240V, 1750W, INTERIOR & RECESSED WALL CAN
Prop65
Maximum Voltage
208V/240V
sku KNG-PX2417HRC
Free Shipping
In Stock-
  • 208V/240V.
Product Specifications
Part NumberPX2417-HRC
Maximum Amperage7.3 Amp
Maximum Voltage208V/240V
Warranty5 Yr
Wattage1750W
Weight10.40-lb
UPC093319326909
Manufacturer Description