SKU KNG-KT1215MWHRC
King Electric's multi-wattage heater is only 3.5 inches tall and specifically designed to fit under kitchen or bathroom cabinets, providing warm air for cold bathroom or kitchen and rated for 120V installation. Shop more heaters at HomElectrical now!
King Electric 250W/1500W Kickspace Heater, No Grill, up to 150 Sq Ft, 70 CFM, 120V
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • Interior & Recessed Wall Can ONLY.
  • Grill Sold Separately.
  • 120V.
  • 2.1 Amp - 12.5 Amp.
  • 250W / 500W / 750W / 1000W / 1250W / 1500W.
  • Up to 150 Square Feet.
  • 70 CFM.
  • Fits under kitchen and bath cabinets.
  • NiChrome open coil element for quick heat transfer.
  • Multiple wattage options, to tailor to a rooms specific heating requirements.
  • Squirrel cage blower.
  • Patented smart limit protection.
  • Made in the USA.
  • 1 Year Warranty.
  • cUL/UL Listed.
King Electric KT1215-MW-HRC Description
  • Grill Sold Separately.
  • 120V.
  • 2.1 Amp - 12.5 Amp.
  • Up to 150 Square Feet.
  • 70 CFM.
  • Squirrel cage blower.
  • Made in the USA.
  • 1 Year Warranty.
Maximum Voltage
120V
sku KNG-KT1215MWHRC
Product Specifications
Part NumberKT1215-MW-HRC
Air Flow (CFM)70
CertificatecUL/UL Listed
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage12.5 Amp
Maximum Voltage120V
Warranty1 Yr
Wattage1500W
Product Dimensions3.50-in X 14.25-in X 8-in
Weight7.50-lb
UPC093319327142
Manufacturer Description
KT MULTIWATT KICK SPACE HTR 120V 1500W INTERIOR & RECESSED WALL CAN
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Maximum Voltage
120V
sku KNG-KT1215MWHRC
  • 120V.
Product Specifications
Part NumberKT1215-MW-HRC
Air Flow (CFM)70
CertificatecUL/UL Listed
Heating TechnologyFan-Forced
MaterialSteel
Maximum Amperage12.5 Amp
Maximum Voltage120V
Warranty1 Yr
Wattage1500W
Weight7.50-lb
UPC093319327142
Manufacturer Description