SKU TCP-HB21000250
TCP Lighting's LED Linear High Bay Lights are offered in three selections: Standard, Emergency Battery Back-up, and Motion Sensor options. These fixtures replace 250W or 400W HID fixtures. Shop HomElectrical for more products today!
TCP Lighting 210W 1x2 LED Linear High Bay, 600W HID Retrofit, Dimmable, 27500 lm, 347V-480V, 5000K
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
DLC Premium
TCP Lighting 210W 2ft. LED Linear High Bay, 347V-480V, 5000K features:
  • Line dimming, Optional battery backup or motion sensors available.
  • Wide beam spread due to angled LED design providing clean cut off.
  • 250 or 400W HID equivalent, -4 to 122 degrees Fahrenheit operating temperature.
  • Post painted steel frame, no scalloping and pop riveted with rounded edge corners.
DLC Premium
TCP Lighting HB21000250 Description
Lumens
27500 lm
sku TCP-HB21000250
Free Shipping
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberHB21000250
CertificateDLC Premium
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
Connection TypeHardwired
DimmableYes
Fixture TypeLinear
IP RatingIP65
Lumens27500 lm
MaterialSteel
Maximum Voltage347V-480V
Warranty5 Yr
Wattage210W
Wattage Equivalent600W MH
Product Dimensions23.80-in X 3.80-in X 17.50-in
Weight10.00-lb
UPC819816025134
Manufacturer Description
LED HB 210W DIM 50K 480V
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Lumens
27500 lm
sku TCP-HB21000250
Free Shipping
Product Specifications
Part NumberHB21000250
CertificateDLC Premium
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
Connection TypeHardwired
DimmableYes
Fixture TypeLinear
IP RatingIP65
Lumens27500 lm
MaterialSteel
Maximum Voltage347V-480V
Warranty5 Yr
Wattage210W
Wattage Equivalent600W MH
Weight10.00-lb
UPC819816025134
Manufacturer Description
LED HB 210W DIM 50K 480V