SKU STP-ADRR0221C24SW
Stelpro 2000W Dragon Ceiling Fan Heater w/ 24V Control, 6825 BTU/H, 240V, Soft White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
CSA US
Stelpro 2000W Recessed Ceiling Fan Heater, 24V Control, 240V, Soft White features:
  • MADE TO ORDER | Cannot be Cancelled
  • Epoxy-polyester and steel material, Soft White color finish.
  • 240V, 2000W, 6825 BTU/H.
  • Install at 12in minimum distance from adjacent or surrounding walls.
  • Mounting heights: 8ft for 2000W and 3000W units, 10 ft. for 4000W and 5000W units, and 12 ft. 7500W and 10000W units.
CSA US
Stelpro ADRR0221C24SW Description
  • 240V, 2000W, 6825 BTU/H.
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0221C24SW
Product Specifications
Part NumberADRR0221C24SW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Power6825 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage2000W
Product Dimensions23.63-in X 23.63-in X 5-in
Weight30.00-lb
UPC626296331309
Manufacturer Description
CEIL.ADR-R SOFT WHITE 24V 2000W 240V
Prop65
Maximum Voltage
240V
sku STP-ADRR0221C24SW
Free Shipping
  • 240V, 2000W, 6825 BTU/H.
Product Specifications
Part NumberADRR0221C24SW
Air Flow (CFM)250
CertificateCSA US
Color / FinishSoft White
MaterialSteel
Maximum Voltage240V
Power6825 BTU/H
Warranty3 Yr
Wattage2000W
Weight30.00-lb
UPC626296331309
Manufacturer Description