| Part Number | LED17P38D41KSPB |
| Beam Angle | 15 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 76.5 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1200 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 17W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Product Dimensions | 5.30-in X 4.80-in X 5.30-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148265870 |
LED 17W P38 DIM 41KSP BLK
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 17W LED PAR38 Bulb, Spot Light, Dimmable, 1200 lm, 4100K, Black features:
| Beam Angle | 15 |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 76.5 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1200 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 17W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148265870 |
LED 17W P38 DIM 41KSP BLK