| Part Number | L16A19N1550K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Type | A19 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star, ETL Listed |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 104.7 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 15000 |
| Lumens | 1675 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 3 Yrs |
| Wattage | 16W |
| Wattage Equivalent | 100W MH |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148069966 |
LED 16W A19 ND 5000K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 16W LED Omni-Directional A19 Bulb, 5000K features:
| Part Number | L16A19N1550K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Type | A19 |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 104.7 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 15000 |
| Lumens | 1675 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 3 Yrs |
| Wattage | 16W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148069966 |
LED 16W A19 ND 5000K