| Part Number | L15P30DNFLA |
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Included | Yes |
| Certificate | cUL/UL Listed, RoHS Compliant, Damp Location |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 76 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 950 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weather Resistant | No |
| Product Dimensions | 4.70-in X 3.80-in X 4.70-in |
| Weight | 0.40-lb |
| UPC | 762148171836 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 15W Allusion LED PAR30 Bulb, Narrow Flood, Dimmable, 950 lm, 2000K-3000K features:
| Part Number | L15P30DNFLA |
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Included | Yes |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 76 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 950 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Number of Lights | 1 |
| Tamper Resistant | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 15W |
| Wattage Equivalent | 90W |