SKU BSL-LFPB150WBK
NovaLux 150W LED High Bay Light, 20000 Lumens, 6500K, 500W MH Equivalent
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
DLC Listed
ETL Listed
  • Direct replacement for a 500W metal halide fixture.
  • Ideal installation height is between 20 feet and 30 feet for the best illumination.
  • Eco-friendly with no mercury, UV, or IR radiation emission.
  • Operating temperature is between 49°F to 122°F.
Best suited for larger sized spaces
  • Highways.
  • Large warehouses.
  • Commercial settings.
  • Gymnasiums.
  • Auditoriums.
DLC Listed
ETL Listed
NovaLux FPB150W-BK Description
  • Highways.
  • Large warehouses.
  • Commercial settings.
  • Gymnasiums.
  • Auditoriums.
Product Specifications
Part NumberFPB150W-BK, BSL-LFPB150WBK
Beam Angle120
CertificateDLC Listed, ETL Listed
Color Temperature6500K
DimmableNo
Efficacy110 lm/W
IP RatingIP65
LED ChipPhilips SMD 3030
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens16500 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage150W
Product Dimensions13.50-in X 7-in X 12-in
Weight8.37-lb
Manufacturer Description
Features
  • UL/CUL/DLC pending
  • Universal Voltage: 100 - 277V/ 347V/ 480V
  • 216' rotatable mounting bracket
  • Multiple use, suitable for both indoors and outdoors
  • Meanwell UL/CUL driver
  • High quality CREE chips
  • High reflective rate of 92%
  • Replaces 500W MH/HPS High or Low Bay Lights
  • Excellent heat sink with copper heat pipe
  • E-PTFE waterproof breathable membrane
  • Product Dimensions: 13.5" x 7" x 12"
Prop65
NovaLux FPB150W-BK Description
Product Specifications
Beam Angle120
Color Temperature6500K
DimmableNo
Efficacy110 lm/W
IP RatingIP65
LED ChipPhilips SMD 3030
LED DriverMeanwell HLG
Life Hours50000
Lumens16500 lm
Maximum Voltage100V-300V
Warranty5 Yr
Wattage150W
Weight8.37-lb
Manufacturer Description
Features
  • UL/CUL/DLC pending
  • Meanwell UL/CUL driver
  • High quality CREE chips
  • High reflective rate of 92%