SKU ETW-1301W
Eaton Wiring 15 Amp Single Pole Toggle Switch, Non-Grounded, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
RoHS Compliant
Eaton Wiring 15 Amp Non-Grounded Single Pole Toggle Switch, White features:
  • 3-Way switches feature additional push-in common termination.
  • Push-in terminals accept #14 AWG solid wire only; Side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire.
  • Long, wide mounting strap eliminates floating installations.
  • Tri-combo screws are compatible with Slotted, Phillips, & Robertson-head tools for installation.
  • Wire looper speeds termination of both #14 & #12 AWG wire.
  • Lighted toggle switch glows in "OFF" position.
RoHS Compliant
Eaton Wiring 1301W Description
Color / Finish
White
sku ETW-1301W
Free Shipping Eligible
Ships between 05/18/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part Number1301W
CertificateRoHS Compliant
Color / FinishWhite
Control StyleSingle Pole
Control TypeToggle
Grade TypeResidential
MaterialPolycarbonate
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V
Product Dimensions1.31-in X 0.88-in X 3.28-in
Weight0.50-lb
UPC032664149009
Manufacturer Description
Switch Toggle SP 15A 120V NonGrd WH
Prop65
Color / Finish
White
sku ETW-1301W
Free Shipping Eligible
Eaton Wiring 1301W Description
Product Specifications
Part Number1301W
CertificateRoHS Compliant
Color / FinishWhite
Control StyleSingle Pole
Control TypeToggle
Grade TypeResidential
MaterialPolycarbonate
Maximum Amperage15 Amp
Maximum Voltage120V
Weight0.50-lb
UPC032664149009
Manufacturer Description