| Part Number | LED14P30D30KNFL95 |
| Beam Angle | 25 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 71.4 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 950 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 75W |
| Product Dimensions | 4.80-in X 3.80-in X 4.80-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 762148267744 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 14W LED PAR30 Bulb, Narrow Flood, Dimmable, 90 CRI, 3000K, White features:
| Beam Angle | 25 |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 71.4 lm/W |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 950 lm |
| Material | Plastic |
| Maximum Voltage | 120V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 75W |