| Part Number | LED14P30D41KNFLB |
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR30 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 700 lm |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 1.50-lb |
| UPC | 762148266174 |
DWO LED 14W P30 DIM 41KNFL BLK
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting14W Dimmable LED PAR 30 Bulb, 4100K, Narrow Flood, Black features:
| Beam Angle | 25 |
| Bulb Type | PAR30 |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 4100K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 700 lm |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 14W |
| Wattage Equivalent | 90W |
| Weight | 1.50-lb |
| UPC | 762148266174 |
DWO LED 14W P30 DIM 41KNFL BLK