| Part Number | LED12P30SD30KSPB |
| Beam Angle | 15 |
| Bulb Type | PAR30 Short Neck |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, Energy Star |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 650 lm |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage Equivalent | 75W |
| Weight | 1.50-lb |
| UPC | 762148267416 |
DWO LED 12W P30SN DIM 30KSP BL
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting12W Dimmable LED PAR 30 Bulb, 3000K, Short Neck, Spot, Black features:
| Beam Angle | 15 |
| Color / Finish | Black |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 650 lm |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage Equivalent | 75W |
| Weight | 1.50-lb |
| UPC | 762148267416 |
DWO LED 12W P30SN DIM 30KSP BL