| Part Number | L11A19N1550K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Type | A19 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Energy Star |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 111.4 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1225 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 11W |
| Wattage Equivalent | 75W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148069782 |
LED 11W A19 ND 5000K
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
TCP Lighting 11W LED Omni-Directional A19 Bulb, 5000K features:
| Part Number | L11A19N1550K |
| Beam Angle | 360 |
| Bulb Type | A19 |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Efficacy | 111.4 lm/W |
| Lamp Base | E26 |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 1225 lm |
| Maximum Voltage | 120V |
| Sealed Battery | No |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 11W |
| Wattage Equivalent | 75W |
| Weight | 1.00-lb |
| UPC | 762148069782 |
LED 11W A19 ND 5000K