SKU TCP-DLC10SWUZDLCCT2
TCP Lighting 10-in LED Downlight, Watt & CCT Selectable (27K/50K), 120-277V
RoHS Compliant
Damp Location
  • Size: 10 Inch.
  • 18 / 23 / 30W; 2150 / 2650 / 3500 Lumens.
  • 120V-277V; 80 CRI.
  • Dimmable.
  • 85 Degree Beam.
  • Selectable CCT: 2700K / 5000K.
  • 3 Selectable wattages.
  • Flicker free design for consistent lighting.
  • Mounts directly to ceiling.
  • Shatter resistant.
  • Matte silver finish.
  • Easy installation and integrated trim.
  • Snap clips allow for installation without a recessed can.
  • Smooth uniform dimming from 100-5 percent.
  • IC-rated for direct contact with insulation.
  • 5 Year Warranty.
  • cUL/UL Listed, RoHS Compliant, Damp Location.
cUL/UL Listed
RoHS Compliant
Damp Location
TCP Lighting DLC10SWUZDLCCT2 Description
  • Size: 10 Inch.
  • 120V-277V; 80 CRI.
  • Dimmable.
  • 85 Degree Beam.
  • 3 Selectable wattages.
  • Mounts directly to ceiling.
  • Shatter resistant.
  • Matte silver finish.
  • 5 Year Warranty.
Color Temperature
5000K
sku TCP-DLC10SWUZDLCCT2
Free Shipping Eligible
Ships between 05/29/2026 - 06/02/2026
Product Specifications
Part NumberDLC10SWUZDLCCT2
Beam Angle85
Bulb IncludedYes
CertificatecUL/UL Listed, RoHS Compliant, Damp Location
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours50000
Lumens3500 lm
Maximum Voltage120V-277V
Replaceable Light SourceYes
Warranty5 Yr
Wattage30W, 23W, 18W
Wattage Equivalent100W Inc.
Product Dimensions8.25-in X 10.90-in X 10.90-in
Weight2.50-lb
UPC762148296324
Manufacturer Description
LED 10” Comm Downlight CCT 27K/50K
Prop65
Color Temperature
5000K
sku TCP-DLC10SWUZDLCCT2
Free Shipping Eligible
  • 120V-277V; 80 CRI.
Product Specifications
Part NumberDLC10SWUZDLCCT2
Beam Angle85
Bulb IncludedYes
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours50000
Lumens3500 lm
Maximum Voltage120V-277V
Replaceable Light SourceYes
Warranty5 Yr
Wattage30W, 23W, 18W
Wattage Equivalent100W Inc.
Weight2.50-lb
UPC762148296324
Manufacturer Description