SKU ENL-WF15RMBK
Enerlites Wi-Fi-Enabled Duplex Receptacle w/ Energy Metering, Black
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
  • 120V, 60Hz.
  • 15A Resistive load with 1/2 HP Motor.
  • Black color finish.
  • Operating Temperature: 32F-104F.
  • No hub or subscription required.
  • Compatibles with Alexa and Google Assistant.
  • Smart Meter monitors and reports energy usage.
  • Enables remote control of appliances and scene control through Enerwave app.
  • Line, neutral, load, traveler and ground.
  • Create schedules or set timers.
  • Tamper-resistant duplex receptacle.
  • Durable design, fire resistant.
  • Requires a secured 2.4 GHz Wi-Fi network connection.
  • iOS 8 or higher Android 4.1 or higher.
  • 2 Year Warranty.
  • cUL/UL Listed.
Enerlites WF15RM-BK Description
  • 120V, 60Hz.
  • Black color finish.
  • 2 Year Warranty.
Color / Finish
Black
sku ENL-WF15RMBK
Free Shipping Eligible
Ships between 05/22/2026 - 05/26/2026
Product Specifications
Part NumberWF15RM-BK
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Maximum Voltage125V
Warranty2 Yr
Product Dimensions4.60-in X 2.30-in X 2.30-in
Weight0.50-lb
UPC883951459512
Manufacturer Description
WIFI RECEPTACLE INTERCHANGEABLE FACE COVER BK
Prop65
Color / Finish
Black
sku ENL-WF15RMBK
Free Shipping Eligible
  • 120V, 60Hz.
Product Specifications
Part NumberWF15RM-BK
CertificatecUL/UL Listed
Color / FinishBlack
Maximum Voltage125V