
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Ships between 04/13/2026 - 04/27/2026
| Part Number | LEDRT3G550SC3, 62392 |
| Beam Angle | 45 |
| Certificate | cETLus Listed, RoHS Compliant, FCC |
| Color / Finish | Frosted |
| Color Temperature | Selectable |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 79 lm/W |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 550 lm |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Product Dimensions | 4.10-in X 4.10-in X 1.14-in |
| Weight | 4.60-lb |
| UPC | 046135623929 |
| PRODUCT_DIMENSION_STRUCTURED | {"length":4.1,"width":4.1,"height":1.14} |
| PACKAGE_DIMENSION_STRUCTURED | {"length":14.06,"width":6.18,"height":5.12,"unit":"in","dim_weight_lbs":2.29,"display":"14.06-in X 6.18-in X 5.12-in (2.29 lbs)"} |

Ships between 04/13/2026 - 04/27/2026
| Part Number | LEDRT3G550SC3, 62392 |
| Beam Angle | 45 |
| Certificate | cETLus Listed, RoHS Compliant, FCC |
| Color / Finish | Frosted |
| Color Temperature | Selectable |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes |
| Efficacy | 79 lm/W |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 550 lm |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Product Dimensions | 4.10-in X 4.10-in X 1.14-in |
| Weight | 4.60-lb |
| UPC | 046135623929 |
| PRODUCT_DIMENSION_STRUCTURED | {"length":4.1,"width":4.1,"height":1.14} |
| PACKAGE_DIMENSION_STRUCTURED | {"length":14.06,"width":6.18,"height":5.12,"unit":"in","dim_weight_lbs":2.29,"display":"14.06-in X 6.18-in X 5.12-in (2.29 lbs)"} |
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter