
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
| Part Number | DIY-MULTI6-48HP230D-O |
| Certificate | Energy Star |
| Cooling Capacity | 43000 BTU/H |
| Electrical Phase | 1 Ph |
| Fan Speeds | 6-Speed |
| Heating Capacity | 48000 BTU/H |
| Heating Technology | Heat Pump |
| Highest Decibel Rating | 64 dBA |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Maximum Voltage | 208V/230V |
| Refrigerant | R-454B |
| Refrigerant Pipe Connection Method | Quick-Connect |
| Room Size | 2000 Sq Ft |
| Wi-Fi Capable | Yes |
| Zones | Multi |
| Product Dimensions | 52.48-in X 37.48-in X 16.34-in |
| Weight | 256.39-lb |
| UPC | 840255587471 |
MRCOOL 48k DIY 5th Generation 6 Zone Multi-Zone Mini-Split Condenser 230v

| Part Number | DIY-MULTI6-48HP230D-O |
| Certificate | Energy Star |
| Cooling Capacity | 43000 BTU/H |
| Electrical Phase | 1 Ph |
| Fan Speeds | 6-Speed |
| Heating Capacity | 48000 BTU/H |
| Heating Technology | Heat Pump |
| Highest Decibel Rating | 64 dBA |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Maximum Voltage | 208V/230V |
| Refrigerant | R-454B |
| Refrigerant Pipe Connection Method | Quick-Connect |
| Room Size | 2000 Sq Ft |
| Wi-Fi Capable | Yes |
| Zones | Multi |
| Product Dimensions | 52.48-in X 37.48-in X 16.34-in |
| Weight | 256.39-lb |
| UPC | 840255587471 |
MRCOOL 48k DIY 5th Generation 6 Zone Multi-Zone Mini-Split Condenser 230v
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter