ESL Vision ESL-WP-30100W-53050-BZ
SKU ESL-WP30100W53050BZ
ESL Vision 30/60/90/100W LED Wall Pack, Dim, 14120 lm, 120V-277V, Select CCT, BZ
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
DLC Premium
Wet Location
  • Bronze Finish.
  • Kelvin & Wattage Selectable.
  • UV Stabilized & Powder Coated Finish.
  • High Impact UV Protected Polycarbonate Lens.
  • cUL/UL Listed, DLC Premium, Wet Location.
cUL/UL Listed
DLC Premium
Wet Location
ESL Vision ESL-WP-30100W-53050-BZ Description
  • Bronze Finish.
  • Kelvin & Wattage Selectable.
Free Shipping
In Stock-
Ships between 05/21/2026 - 06/04/2026
Product Specifications
Part NumberESL-WP-30100W-53050-BZ
CertificatecUL/UL Listed, DLC Premium, Wet Location
Color / FinishBronze
Color Temperature3000K, 4000K, 5000K
CRI70
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours140000
Lumens14120 lm
MaterialAluminum, Polycarbonate
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage30W, 60W, 90W, 100W
Product Dimensions14.50-in X 9.33-in X 6.65-in
Weight9.00-lb
UPC196065682258
Manufacturer Description
Wall Pack 30W/60W/90W/100W Wattage Adjustable,14,120 Lumens, 3000/4000/5000 Kelvin Adjustable, 120-277VAC, Bronze Finish
Prop65
Free Shipping
In Stock-
Product Specifications
Color / FinishBronze
CRI70
DimmableYes
Lamp Type/Light SourceLED
Life Hours140000
Lumens14120 lm
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage30W, 60W, 90W, 100W
Weight9.00-lb
UPC196065682258
Manufacturer Description