| Part Number | LED-RST-8FT-3M70W-TRI-EMB |
| Beam Angle | 130 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Damp Location, DLC Listed |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 9100 lm |
| Material | Steel |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 50W, 60W, 70W |
| Product Dimensions | 96.06-in X 2.93-in X 2.46-in |
| Weight | 13.00-lb |
8 FT Round Strip Tri w/ EMB
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
| Beam Angle | 130 |
| Color / Finish | White |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Life Hours | 50000 |
| Lumens | 9100 lm |
| Material | Steel |
| Warranty | 5 Yr |
| Wattage | 50W, 60W, 70W |