
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
| Part Number | M55UC3M-WCSBWCR, 112967 |
| Beam Angle | Type III Medium |
| Certificate | cUL/UL Listed, DLC Premium, FCC, Wet Location |
| Color / Finish | Dark Bronze |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI | 70 |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Life Hours | 100000 |
| Lumens | 7864 lm |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Warranty | 10 Yr |
| Wattage | 30W, 42W, 55W |
| Product Dimensions | 16.99-in X 8.51-in X 5.90-in |
| Weight | 9.40-lb |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer

| Part Number | M55UC3M-WCSBWCR, 112967 |
| Beam Angle | Type III Medium |
| Certificate | cUL/UL Listed, DLC Premium, FCC, Wet Location |
| Color / Finish | Dark Bronze |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| CRI | 70 |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Life Hours | 100000 |
| Lumens | 7864 lm |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Maximum Voltage | 120V-277V |
| Warranty | 10 Yr |
| Wattage | 30W, 42W, 55W |
| Product Dimensions | 16.99-in X 8.51-in X 5.90-in |
| Weight | 9.40-lb |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Your voice matters. Be the first to leave a review and help other pros shop smarter