ESL Vision ESL-AL-75150W-13050-BZNM-T3
SKU ESL-AL75150W13050BZNMT3
ESL Vision 75/90/120/150W LED Area Light, T3 Lens, Dim, 120V-277V, Select CCT, BZ
IP65
  • Type 3 Lens.
  • NEMA Receptacle and Shorting Cap.
  • Rugged Anodized Bronze Aluminum Housing.
  • Tool-less Entry to Easily Access Fixture Components.
  • Innovative Mounting Hardware Allows for Single Person Installation.
  • Standard 10kV Surge Protection.
  • cETLus Listed, DLC Premium, IP65.
ESL Vision ESL-AL-75150W-13050-BZNM-T3 Description
  • Type 3 Lens.
Product Specifications
Part NumberESL-AL-75150W-13050-BZNM-T3
CertificatecETLus Listed, DLC Premium, IP65
Color / FinishBronze
MaterialAluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage75W, 90W, 120W, 150W
Product Dimensions17.20-in X 10.33-in X 2.82-in
Weight9.04-lb
UPC196065006955
Manufacturer Description
AL Series, 150W Max Wattage Adjustable, Kelvin Adjustable 3k/4k/5k, Built In Receptacle and Shorting Cap, 120-277V, No Mounts, T3 Lens, Bronze Finish.
Prop65
Product Specifications
Color / FinishBronze
MaterialAluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty10 Yr
Wattage75W, 90W, 120W, 150W
Weight9.04-lb
UPC196065006955
Manufacturer Description