| Part Number | LED-MR11-3W-30K-2PK |
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | MR11 |
| Certificate | cUL/UL Listed, Title 24, JA8 Compliant, Damp Location |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | Bi-Pin |
| Lamp Type/Light Source | LED |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 280 lm |
| Maximum Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 3W |
| Wattage Equivalent | 30W Hal. |
| Product Dimensions | 1.38-in X 1.16-in X 1.16-in |
| Weight | 0.50-lb |
| UPC | 819715026645 |
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
| Beam Angle | 40 |
| Bulb Type | MR11 |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Lamp Base | Bi-Pin |
| Life Hours | 25000 |
| Lumens | 280 lm |
| Maximum Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Yr |
| Wattage | 3W |