SKU ENV-MT24VDC300WDIM
EnVision LED's 300W magnetic transformer is rated for 120V installation, has 24V DC output and allows dimming on compatible fixtures. Explore more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 300W Magnetic Transformer, Dimmable, 24V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 300W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
  • Dimmable.
  • Allows mains dimming for compatible 12V fixtures.
  • Compatible with: 12V Striplights, puck lights, etc.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision MT-24V-DC-300W-DIM Description
  • 300W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
  • Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
Wattage
300W
sku ENV-MT24VDC300WDIM
Free Shipping
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberMT-24V-DC-300W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage300W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Magnetic Transformer 24V 300W DC (do not use for fixtures)
Prop65
Wattage
300W
sku ENV-MT24VDC300WDIM
Free Shipping
  • 300W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
Product Specifications
Part NumberMT-24V-DC-300W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage300W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description