SKU ENV-MLE24VDC80WDIM
EnVision LED's 60W electronic magnetic transformer is rated for 120V installation, has 24V DC output and allows dimming on compatible fixtures. Explore more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 60W Electronic Magnetic Transformer, Dimmable, 24V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 60W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
  • Dimmable.
  • Allows mains dimming for compatible 24V fixtures.
  • Compatible with: 24V Striplights, puck lights, etc.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision MLE-24V-DC-80W-DIM Description
  • 60W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
  • Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
Wattage
80W
sku ENV-MLE24VDC80WDIM
Product Specifications
Part NumberMLE-24V-DC-80W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage80W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Electronic Constant Transformer 24V 80W DC
Prop65
Wattage
80W
sku ENV-MLE24VDC80WDIM
Free Shipping
  • 60W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
Product Specifications
Part NumberMLE-24V-DC-80W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage80W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description