SKU ENV-MLE24VDC30WDIM
EnVision LED's 20W electronic magnetic transformer is rated for 120V installation, has 24V DC output and allows dimming on compatible fixtures. Check out more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 20W Electronic Magnetic Transformer, Dimmable, 24V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 20W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
  • Dimmable.
  • Allows mains dimming for compatible 24V fixtures.
  • Compatible with: 24V Striplights, puck lights, etc.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision MLE-24V-DC-30W-DIM Description
  • 20W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
  • Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
Wattage
30W
sku ENV-MLE24VDC30WDIM
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberMLE-24V-DC-30W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage30W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Electronic Constant Transformer 24V 30W DC
Prop65
Wattage
30W
sku ENV-MLE24VDC30WDIM
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • 20W.
  • Input: 120V.
  • Output: 24V.
Product Specifications
Part NumberMLE-24V-DC-30W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage30W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description