SKU ENV-MLE12VDC60WDIM
EnVision LED's 40W electronic magnetic transformer is rated for 120V installation, has 12V DC output and allows dimming on compatible fixtures. Discover more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 40W Electronic Magnetic Transformer, Dimmable, 12V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 40W.
  • Input: 120V.
  • Output: 12V.
  • Dimmable.
  • Allows mains dimming for compatible 24V fixtures.
  • Compatible with: 24V Striplights, puck lights, etc.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision MLE-12V-DC-60W-DIM Description
  • 40W.
  • Input: 120V.
  • Output: 12V.
  • Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
Wattage
60W
sku ENV-MLE12VDC60WDIM
Free Shipping
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberMLE-12V-DC-60W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage60W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Electronic Constant Transformer 12V 60W DC
Prop65
Wattage
60W
sku ENV-MLE12VDC60WDIM
Free Shipping
  • 40W.
  • Input: 120V.
  • Output: 12V.
Product Specifications
Part NumberMLE-12V-DC-60W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage60W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description