SKU ENV-MLE12VDC150WDIM
EnVision LED's 150W electronic magnetic transformer is rated for 120V installation, has 12V DC output and allows dimming on compatible fixtures. Explore more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 150W Electronic Magnetic Transformer, Dimmable, 12V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 150W.
  • Input: 120V.
  • Output: 12V.
  • Dimmable.
  • Allows mains dimming for compatible 24V fixtures.
  • Compatible with: 24V Striplights, puck lights, etc.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision MLE-12V-DC-150W-DIM Description
  • 150W.
  • Input: 120V.
  • Output: 12V.
  • Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
Wattage
150W
sku ENV-MLE12VDC150WDIM
Product Specifications
Part NumberMLE-12V-DC-150W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage150W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description
Electronic Constant Transformer 12V 150W DC
Prop65
Wattage
150W
sku ENV-MLE12VDC150WDIM
Free Shipping
  • 150W.
  • Input: 120V.
  • Output: 12V.
Product Specifications
Part NumberMLE-12V-DC-150W-DIM
Maximum Voltage120V
Wattage150W
Weight1.00-lb
Manufacturer Description