SKU ENV-CV12VDC60WDIM
EnVision LED's 60W constant voltage transformer has an aluminum casing and is rated for 120V-277V installation with 12V DC output. Shop more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 60W Constant Voltage Transformer, Triac Dimmable, 12V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 60W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
  • Triac Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision CV-12V-DC-60W-DIM Description
  • 60W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
Wattage
60W
sku ENV-CV12VDC60WDIM
Free Shipping Eligible
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberCV-12V-DC-60W-DIM
Maximum Voltage120V-277V
Wattage60W
Weight1.00-lb
UPC852321007394
Prop65
Wattage
60W
sku ENV-CV12VDC60WDIM
Free Shipping Eligible
  • 60W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
Product Specifications
Part NumberCV-12V-DC-60W-DIM
Maximum Voltage120V-277V
Wattage60W