SKU ENV-CV12VDC20WDIM
EnVision LED's 20W constant voltage transformer has an aluminum casing and is rated for 120V-277V installation with 12V DC output. Check out more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 20W Constant Voltage Transformer, Triac Dimmable, 12V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 20W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
  • Triac Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision CV-12V-DC-20W-DIM Description
  • 20W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
Wattage
20W
sku ENV-CV12VDC20WDIM
Free Shipping Eligible
In Stock-
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberCV-12V-DC-20W-DIM
Maximum Voltage120V-277V
Wattage20W
Weight1.00-lb
UPC852321007080
Prop65
Wattage
20W
sku ENV-CV12VDC20WDIM
Free Shipping Eligible
In Stock-
  • 20W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
Product Specifications
Part NumberCV-12V-DC-20W-DIM
Maximum Voltage120V-277V
Wattage20W