SKU ENV-CV12VDC150WDIM
EnVision LED's 150W constant voltage transformer has an aluminum casing and is rated for 120V-277V installation with 12V DC output. Explore more LED drivers and transformers at HomElectrical.com today!
EnVision 150W Constant Voltage Transformer, Triac Dimmable, 12V DC
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
  • 150W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
  • Triac Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
EnVision CV-12V-DC-150W-DIM Description
  • 150W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
  • Triac Dimmable.
  • cETLus Listed, Wet Location.
Wattage
150W
sku ENV-CV12VDC150WDIM
Free Shipping
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberCV-12V-DC-150W-DIM
Maximum Voltage120V-277V
Wattage150W
Weight1.00-lb
UPC852321007400
Manufacturer Description
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Wattage
150W
sku ENV-CV12VDC150WDIM
Free Shipping
  • 150W.
  • Input: 120V-277V.
  • Output: 12V.
Product Specifications
Part NumberCV-12V-DC-150W-DIM
Maximum Voltage120V-277V
Wattage150W