SKU ENV-LEDRCP5P100WTRIWH
EnVision LED's 100W wattage and CCT selectable LED round canopy light in white provides bright even illumination with a universal mounting bracket for ease of installation. Check out more canopy lights at HomElectrical.com
EnVision 100W Wattage & CCT Selectable Canopy Light, Round, 120V-277V, White
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
cUL/UL Listed
DLC Listed
Wet Location
  • White.
  • 60W / 70W / 80W / 90W / 100W; Up to 14500 Lumens.
  • 0-10V Dimmable.
  • 120V-277V; 80 CRI.
  • Selectable CCT: 3000K / 4000K / 5000K.
  • Die-cast aluminum housing with polycarbonate lens.
  • No UV emission, no flicker, no humming.
  • Instant start.
  • Integrated heatsink.
  • cUL/UL Listed, DLC Listed, Wet Location.
  • 5 Year Limited Warranty.
cUL/UL Listed
DLC Listed
Wet Location
EnVision LED-RCP-5P100W-TRI-WH Description
  • White.
  • 0-10V Dimmable.
  • 120V-277V; 80 CRI.
  • Instant start.
  • Integrated heatsink.
  • 5 Year Limited Warranty.
Color / Finish
sku ENV-LEDRCP5P100WTRIWH
Free Shipping
Ships between 05/22/2026 - 05/28/2026
Product Specifications
Part NumberLED-RCP-5P100W-TRI-WH
Beam Angle150
CertificatecUL/UL Listed, DLC Listed, Wet Location
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Life Hours50000
Lumens14500 lm
MaterialAluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr
Wattage100W, 90W, 80W, 70W, 60W
Weather ResistantYes
Product Dimensions10.03-in X 10.03-in X 3.11-in
Weight5.50-lb
UPC819715026508
Manufacturer Description
Round Canopy: Slim-Line
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color / Finish
sku ENV-LEDRCP5P100WTRIWH
Free Shipping
  • 120V-277V; 80 CRI.
Product Specifications
Beam Angle150
Color / FinishWhite
Color Temperature5000K
CRI80
DimmableYes
Life Hours50000
Lumens14500 lm
MaterialAluminum
Maximum Voltage120V-277V
Warranty5 Yr