SKU TCP-LED17P38D50KSP
TCP Lighting 17W 5000K Spotlight Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Operating at 120 volts, the Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 15 Degree significantly reduces the need for lighting service and maintenance with its 25,000-hour life span and 80% less energy usage than incandescent alternatives. This 17-watt PAR38 lamp features a 15° spot beam angle and low heat generation for smooth, uniform dimming that is perfect for track, recessed, outdoor, and sensitive display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Color: Stark White.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1300.
  • Lumens Per Watt: 77.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 12,059.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D50KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Color: Stark White.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1300.
  • Lumens Per Watt: 77.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 12,059.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D50KSP
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberLED17P38D50KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256748
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D50KSP
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".