SKU TCP-LED17P38D50KFL
TCP Lighting 17W 5000K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
With its 80% less energy usage than incandescent alternatives, and its 25,000-hour life span, the Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 40 Degree significantly reduces lighting service and maintenance costs. Operating at 120 volts, this 17-Watt PAR38 lamp features smooth, uniform dimming, making it perfect for track, recessed down light, outdoor, and sensitive display lighting. The dimmable LED bulb has a 40° flood beam angle, low heat generation, and ultimately exceeds all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Color: Stark White.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1300.
  • Lumens Per Watt: 77.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D50KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Color: Stark White.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1300.
  • Lumens Per Watt: 77.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D50KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED17P38D50KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256724
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D50KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".