SKU TCP-LED17P38D35KFL
TCP Lighting 17W 3500K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3500K, 40 Degree uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, and has a 25,000-hour life span, significantly reducing lighting service and maintenance. The smooth, uniform dimming of the LED PAR38 allows it to exceed all industry performance requirements for directional lamps. Operating at 120 volts, this LED bulb features a 40° flood beam angle and low heat generation, making it excellent for track, recessed, outdoor, and sensitive display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1275.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
  • Incandescent Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D35KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1275.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 75.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3500K.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D35KFL
Product Specifications
Part NumberLED17P38D35KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248170
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D35KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".