SKU TCP-LED17P38D30KSP
TCP Lighting 17W 3000K Spotlight Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
Operating at 120 volts, the Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3000K, 15 Degree significantly reduces service and maintenance with its 25,000-hour lamp life and 80% less energy usage than incandescent alternatives. This LED PAR38 bulb exceeds all industry performance requirements for directional lamps, as it features smooth, uniform dimming. With its 15° spot beam angle and low heat generation, the LED PAR38 bulb is most ideal for track, recessed down light, outdoor, and sensitive display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1250.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 73.5.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 12,059.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
  • Incandescent Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D30KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1250.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 73.5.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 12,059.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D30KSP
Product Specifications
Part NumberLED17P38D30KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245797
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D30KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".