SKU TCP-LED17P38D30KFL
TCP Lighting 17W 3000K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
As it uses up to 80% less energy than halogen alternatives, the Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 3000K, 40 Degree has a lamp life of up to 25,000 hours, significantly reducing lighting service and maintenance costs. The PAR38 lamp operates at 120 volts and features smooth, uniform dimming from 100% to. 5% to exceed all industry performance requirements for directional lamps. With its 40° flood beam angle and low heat generation, this LED PAR38 bulb is perfect for track, recessed down light, outdoor, and sensitive display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1250.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 73.5.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
  • Halogen Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D30KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1250.
  • Color: Halogen White.
  • Lumens Per Watt: 73.5.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 3000K.
  • Halogen Equivalent: 120W.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D30KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED17P38D30KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148243700
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D30KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Halogen Equivalent: 120W.