SKU TCP-LED17P38D24KSP
TCP Lighting 17W 2400K Spotlight Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2400K, 15 Degree operates at 120 volts and features smooth, uniform dimming that exceeds all industry performance requirements for directional lamps. As it uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, this LED PAR38 bulb has a life of 25,000 hours, requiring less maintenance and lighting service. With its 15° spot beam angle and low heat generation, this LED bulb is most ideal for track, recessed down light, outdoor, and sensitive display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Shape: Par38.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1200.
  • Lumens Per Watt: 70.6.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 12,059.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
  • Incandescent Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D24KSP Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Shape: Par38.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1200.
  • Lumens Per Watt: 70.6.
  • Beam Angle: 15 Degree.
  • CB Candlepower: 12,059.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D24KSP
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED17P38D24KSP
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248163
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D24KSP
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".