SKU TCP-LED17P38D24KFL
TCP Lighting 17W 2400K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
The Par38 17W Dimmable LED Bulb, Smooth, 2400K, 40 Degree operates at 120 volts and features a smooth, uniform dimming that exceeds all industry performance requirements for directional lamps. As it uses up to 80% less energy than any incandescent alternatives, the 17-watt PAR38 bulb can last up to 25,000 hours, reducing the need for lighting service and maintenance. This LED bulb features a 40-degree flood beam angle and low heat generation, which makes it most ideal for track, recessed down light, outdoor, and sensitive display lighting.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Shape: Par38.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1200.
  • Lumens Per Watt: 70.6.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
  • Incandescent Equivalent: 120W.
TCP Lighting LED17P38D24KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Shape: Par38.
  • Color: Warm White.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1200.
  • Lumens Per Watt: 70.6.
  • CB Candlepower: 2,231.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 2400K.
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D24KFL
Free Shipping Eligible
Ships between 05/28/2026 - 06/01/2026
Product Specifications
Part NumberLED17P38D24KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148248149
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED17P38D24KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 17W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".