SKU TCP-LED14P38D50KFL
TCP Lighting 14W 5000K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
With its 40° flood beam angle and low heat generation, the Par38 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 5000K, 40 Degree is perfect for track, recessed down light, outdoor, display lighting, and a variety of other applications. The smooth, uniform dimming of this 25,000-hour solid state lamp allows you to change the mood of a room within a matter of seconds. Operating at 120 volts, the 14-watt LED lamp uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, significantly reducing the need for maintenance and lighting service.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Color: Stark White.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,533.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P38D50KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Warranty: 5 Years.
  • Color: Stark White.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,533.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 5000K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P38D50KFL
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
Product Specifications
Part NumberLED14P38D50KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148256755
Resources & Download
A PDF viewer is required to view this product's information. Download Adobe Acrobat Viewer
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P38D50KFL
Free Shipping Eligible
In Stock-Ships by 05/14/2026
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".