SKU TCP-LED14P38D41KFL
TCP Lighting 14W 4100K Wide Flood Dimmable LED PAR38 Bulb
Image may not depict product actual color, inclusions or accessories
As it uses up to 80% less energy than incandescent alternatives, the Par38 14W Dimmable LED Bulb, Smooth, 4100K, 40 Degree greatly reduces lighting service and maintenance costs. The low heat generation and 40° flood beam angle makes this LED lamp excellent for track, recessed, outdoor, and display lighting. The dimmable 14-watt lamp highlights smooth, uniform dimming to ultimately exceed all industry performance requirements for directional lamps.
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Color: Cool White.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,533.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 4100K.
  • Incandescent Equivalent: 90W.
TCP Lighting LED14P38D41KFL Description
  • CRI: 82.
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".
  • Bulb Base: E26.
  • Color: Cool White.
  • Warranty: 5 Years.
  • Bulb Shape: Par38.
  • Lifespan: 25,000 hrs.
  • Initial Lumens: 1150.
  • Lumens Per Watt: 82.1.
  • Beam Angle: 40 Degree.
  • CB Candlepower: 1,533.
  • UL Listed: Damp Locations.
  • Color Temperature: 4100K.
Color Temperature
sku TCP-LED14P38D41KFL
Product Specifications
Part NumberLED14P38D41KFL
Warranty5 Yr
Weight0.15-lb
UPC762148245872
Prop65
Color Temperature
sku TCP-LED14P38D41KFL
Free Shipping Eligible
  • Length: 5.3".
  • Wattage: 14W.
  • Voltage: 120 V.
  • Diameter: 4.8".